گروه عمران
  • مدیر گروه
  • معرفی گروه
  • چارت گروه آموزشي
  • راه های ارتباطی با گروه عمران

جناب آقای مهندس محمد فلاح اصل

سوابق تحصیلی:

کارشناسی ارشد عمران - مهندسی زلزله از دانشگاه سمنانشماره تماس مدیر محترم گروه عمران:

09125528699

معرفی رشته عمران، چشم اندازها، توانمندی ها و آینده شغلی دانش آموختگان

مهندسی عمران رشته‌ای است که هدف آن تربیت نیروهای متخصص به‌منظور فعالیت در پروژه‌های مختلف عمرانی مانند ساختمان‌سازی، راه‌سازی، پل‌سازی، بلندمرتبه‌سازی، سازه‌ها و بناهای آبی، جمع‌آوری و دفع فاضلاب، محیط‌زیست و غیره می‌باشد که مسئولیت طراحی، محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرای آن‌ها را برعهده گیرند. مهندسی عمران از جمله رشته‌هایی است که بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران است؛ یعنی هر چیزی که به آبادی یک کشور بازمی‌گردد، مانند: سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل‌های مخابراتی، ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله، سیل و آتش و نیروگاه‌های برق و مصالح سبک، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت‌وساز و در نهایت حفظ محیط‌زیست، در حیطه کار مهندس عمران قرار می‌گیرد. برای آغاز تمامی پروژه‌های عمرانی به یک مهندس کارآمد عمران نیاز داریم تا علاوه بر رعایت جنبه‌های فنی و اجرایی، اقتصادی نیز عمل کند. چون اقتصادی بودن، یک اصل در مهندسی عمران است.

محاسبه و اجرای سازه‌های مختلف مانند ساختمان‌ها اعم از مسکونی، اداری و صنعتی با سیستم‌های سازه‌ای مختلف مانند آجری، بتنی و فولادی و نیز طرح و اجرای سدها، پل‌ها، حفر تونل‌ها، راه‌ها و سازه‌های آبی و زیرزمینی به طوری که در شرایط معمولی پایدار و در مواقع بحرانی مانند زلزله آسیب‌پذیری آن به حدی باشد که در ارائه خدمات از پیش تعیین شده دچار نقصان نگردد. به عبارت ساده‌تر مهندس عمران در هنگام طراحی هر سازه سعی در ایجاد تعادل میان سه عامل ایمنی، زیبایی و مقرون‌به‌صرفه بودن را دارد.

مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی حکمت به‌عنوان اولین مرکز غیردولتی در استان قم با ایجاد کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های مجهز و با درنظرگرفتن اساتیدی مجرب با مدرک تحصیلی دکترا و کارشناسی ارشد در سال  1387 آغاز به جذب دانشجو در مقطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته (کاردانی به کارشناسی) و کارشناسی پیوسته نموده است؛ هم‌اکنون 40 دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته در حال تحصیل در مؤسسه آموزش عالی حکمت می‌باشند؛ همچنین بیش از 500 دانشجو تاکنون در این گروه آموزشی دانش‌آموخته شده‌اند.

دانش‌آموختگان بر اساس آموزش و تجارب مفیدشان از سوی اساتید توانسته‌اند به‌صورت حرفه‌ای در رشته عمران شروع به فعالیت و کسب درآمد کرده و یا در مقطع کارشناسی ارشد در حال ادامه تحصیل هستند.

 در حال حاضر تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان کارشناسی مؤسسه به دلیل نبود مقطع کارشناسی ارشد در مجموعه به سایر شهرها جهت ادامه تحصیل مراجعه می‌کنند. به‌منظور گسترش و پیشبرد و ارتقای سطح دانش جامعه مهندسی و توسعه کیفی نیروهای متخصص و نیاز فراوان بازار کار در این گروه آموزشی و نیز بنا بر درخواست تعداد زیادی از متقاضیان جامعه مهندسی استان، قم نیاز به گسترش گروه آموزشی مهندسی عمران در مقطع تحصیلات تکمیلی بیش‌ازپیش احساس می‌گردد.

در مجموعه حاضر تلاش مؤسسه بر این است تا با اخذ مجوز کارشناسی ارشد و با استفاده از تجربیات عملی در تربیت و آموزش دانشجو مسیر اشتغال‌زایی برای افرادی که به دنبال رشد استعدادهای خود هستند، فراهم گرداند. 

آدرس کانال تلگرام گروه عمران
https://t.me/hekmat_civil

گروه عمران