گروه معماری
  • مدیر گروه
  • معرفی گروه
  • چارت گروه آموزشي
  • راه های ارتباطی با گروه معماری

سرکار خانم دکتر زهرا عباسی

سوابق تحصیلی

- کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد قزوین

- کارشناسی ارشد مهندسی معماری دانشگاه آزاد قزوین

- دکتری معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات


شماره تماس مدیر محترم گروه معماری:

09125524133

معرفی رشته معماری، چشم اندازها، توانمندی ها و آینده شغلی دانش آموختگان

در رشته مهندسی معماری مجموعه‌ای از علوم متنوع در زمینه طراحی ساختمان آموزش داده می‌شود. معماری یک هنر است و مباحث درسی این رشته ترکیبی از فن و هنر است. مهندس در لغت به معنای هندسه‌دان است و به فردی می‌گویند که با هندسه و مباحث هندسی سر و کار دارد و معمار هنرمندی است که به کمک مباحث هندسی بنایی می‌سازد که گاه تا هزاران سال باقی است و گاهاً حتی هویت یک جامعه می‌شود.

مهندس معمار دارای تفکرات ناب و خلاقانه است که با توجه به فرهنگ سبک معماری منطقه، اقلیم دید و منظر مناسب طرح می‌زند. این هنر یکی از هفت هنر اصلی بوده و معمار هنرمند می‌باشد که آثار او در گروه آثار هنری قرار می‌گیرد. معمار باید دارای قدرت تجسم بالا، ذوق هنری و خلاقیت باشد و عناصر زیبایی شناختی بصری را بشناسد.

رشته معماری دارای دو جنبه هنری و فنی است که طراحی، زیباشناسی و نحوه زیبا کردن حجم‌ها، نماها و پلان‌ها به قسمت هنر و دروسی مثل سازه‌های بتنی و فلزی، مقاومت مصالح، ایستایی، تأسیسات مکانیکی و الکتریکی به قسمت فنی این رشته ارتباط دارد. آموزش معماری در گذشته به شیوه سنتی و نظام استاد شاگردی انجام می‌شده است. در حال حاضر دانشگاه‌ها در راستای آموزش رشته معماری با رویکردهای مختلف در حال فعالیت می­ باشند.

مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی حکمت با ایجاد آتلیه‌های مجهز و با درنظرگرفتن اساتیدی مجرب با مدرک تحصیلی دکتری و کارشناسی ارشد در سال  1387 آغاز به جذب دانشجو در مقاطع کاردانی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته (کاردانی به کارشناسی) معماری نموده است و در سطح استان قم به عنوان اولین مرکز غیردولتی اهتمام در ایجاد دانشکده هنر و معماری داشته است؛ هم‌اکنون 50 دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته در حال تحصیل در مؤسسه آموزش عالی حکمت می‌باشند؛ همچنین بیش از 700 دانشجو تاکنون در این گروه آموزشی دانش‌آموخته شده‌اند.

دانش‌آموختگان بر اساس آموزش و تجارب مفیدشان از سوی اساتید توانسته‌اند به‌صورت حرفه‌ای در رشته معماری شروع به فعالیت و کسب درآمد کرده و یا در مقطع کارشناسی ارشد در حال ادامه تحصیل هستند.

 در حال حاضر تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان کارشناسی مؤسسه به دلیل نبود مقطع کارشناسی ارشد در مجموعه به سایر شهرها جهت ادامه تحصیل مراجعه می‌کنند. به‌منظور گسترش و پیشبرد و ارتقای سطح دانش جامعه مهندسی و توسعه کیفی نیروهای متخصص و نیاز فراوان بازار کار در این گروه آموزشی و نیز بنا بر درخواست تعداد زیادی از متقاضیان استان قم نیاز به گسترش گروه آموزشی معماری در مقاطع دوره‌های کارشناسی ارشد بیش‌ازپیش احساس می‌گردد.

در مجموعه حاضر تلاش مؤسسه بر این است تا با اخذ مجوز این رشته‌ها و با استفاده از تجربیات عملی در تربیت و آموزش دانشجو مسیر اشتغال‌زایی برای افرادی که به دنبال رشد استعدادهای خود هستند، فراهم گرداند. 


مشاغل قابل احراز توسط فارغ التحصیلان این رشته:
1) کار در دفاتر مهندسی مشاور به عنوان دستیار مهندس معمار
2) کار در دفاتر فني و مهندسی ادارات مرتبط و کلیه دستگاههایی که به نحوی با کارهای طراحی و اجرای ساختمان مرتبط می باشند.
3) نظارت در اجرای کارهای ساختمانی و معماری
4) کار در دفاتر فنی و طراحی بعنوان كاردان معماري ساختمان
5) طراحي، نظارت و اجراي ساختمانهاي تا سه سقف در شهرهاي درجه 3 به بالا
   

آدرس کانال تلگرام گروه معماری
https://t.me/hekmat_architecture

گروه معماری