گروه طراحی و دوخت
  • مدیر گروه
  • معرفی گروه
  • چارت گروه آموزشي
  • راه های ارتباطی

سرکار خانم فرزانه سعادت خواه

سوابق تحصیلی:

- کارشناسی ارشد در رشته پژوهش هنر از دانشگاه هنر اسلامی

شماره تماس مدير محترم گروه طراحي و دوخت:

09128523273

معرفی رشته طراحی دوخت، چشم اندازها، توانمندی ها و آینده شغلی دانش آموختگان

تاریخ پوشاک ایران به دلیل گستردگی در طرح و نوع رنگ بسیار زیبا بوده و گویای هنر ایرانیان است. هنر خیاطی و شاخه‌های آن یکی از هنرهای بسیار گسترده و فراگیر است و با توجه به لزوم ارتقای سطح کیفی و کمی طراحی و تولید لباس در کشور تربیت نیروی انسانی کارشناس و کارآمد موردنیاز کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی پوشاک امری بسیار ضروری است .

رشته طراحی لباس و طراحی دوخت یکی از رشته‌های کاربردی است و هدف آن تربیت افرادی است که با در نظر گرفتن نیازهای طراحی و بهره گیری از ماشین آلات موجود بتوانند نیازهای طراحی لباس، طراحی الگو، برش و دوخت را در تولید برطرف سازند. هنر خیاطی صرفاً دوخت و دوز نیست بلکه در درجه اول استعداد ابتکار خلاقیت و ارائه طرح‌های جدید و مطابق خواست و سلیقه افراد مختلف جامعه، مطرح است.

طراح مد و لباس می‌تواند در انواع شرکت‌های طراحی، تولید و عرضه پوشاک، کیف و کفش، زیورآلات و... استخدام شود. همچنین می‌تواند به صورت آزاد و مستقل کار کند. در صورت داشتن تجربه، تبحر و سرمایه کافی نیز می‌تواند شرکت‌های طراحی یا تولید لباس راه اندازی کند.

از طرفی ایجاد چنین کارگاه‌هایی باعث اشتغال‌زایی شده و تعداد کثیری از افراد بیکار را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی حکمت با ایجاد کارگاه‌های مجهز به سیستم پیشرفته ماشین‌آلات دوخت و با در نظر گرفتن اساتیدی مجرب با مدرک تحصیلی دکترا و کارشناسی ارشد در سال  1396 آغاز به جذب دانشجو در مقاطع کاردانی پیوسته طراحی - دوخت و کارشناسی ناپیوسته (کاردانی به کارشناسی) طراحی و تکنولوژی دوخت و نموده است و هم‌اکنون 44 دانشجو در مقطع کاردانی پیوسته طراحی - دوخت و 30 دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته طراحی و تکنولوژی دوخت (جمعاً 74 دانشجو) در حال تحصیل در این گروه آموزشی در مؤسسه آموزش عالی حکمت می‌باشند؛ همچنین 41 دانشجو تاکنون در این گروه آموزشی دانش‌آموخته شده‌اند. دانش‌آموختگان بر اساس آموزش و تجارب مفیدشان از سوی اساتید توانسته‌اند به‌صورت حرفه‌ای تولیدی پوشاک و مزون‌های بروز را تأسیس و شروع به فعالیت و کسب درآمد کرده و یا در مقطع کارشناسی ارشد در حال ادامه تحصیل هستند.

تعداد 12 استاد گروه طراحی و دوخت با مدرک دکتری و کارشناسی ارشد به آموزش دانشجویان مشغول بوده که فرایند جذب دو نفر از اساتید در هیئت جذب استانی در حال طی شدن می‌باشد. همچنین با انعقاد تفاهم نامه طرح تعاون با دانشگاه قم، ظرفیت اساتید این گروه بیش از پیش افزایش می‌یابد.

به‌منظور گسترش و پیشبرد و ارتقای پوششی جامعه و توسعه کیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور اجتماعی و نیاز فراوان بازار کار در این گروه آموزشی و نیز بنا بر درخواست تعداد زیادی از متقاضیان و دانش‌آموزان سایر رشته‌ها نظیر ریاضی و فنی، علوم‌تجربی، علوم‌انسانی و... نیاز به گسترش گروه آموزشی طراحی و دوخت در مقاطع دوره‌های کاردانی ناپیوسته و همچنین کارشناسی پیوسته بیش از پیش احساس می‌گردد.

در مجموعه حاضر تلاش مؤسسه بر این است تا با اخذ مجوز این رشته‌ها و با استفاده از تجربیات عملی در تربیت و آموزش دانشجو مسیر اشتغال‌زایی برای افرادی که به دنبال رشد استعدادهای خود هستند، فراهم گرداند.

آدرس کانال تلگرام گروه طراحی و دوخت
https://t.me/tarahidokhthekmat98

گروه معماری